606 144 660     kontakt@borowkowy-raj.pl

Język strony:
Borówkowy Raj

Wybór stanowiska
i przygotowanie gleby pod sadzonki

Borówka wysoka może być uprawiana zarówno na torfowiskach wysokich jak i glebach średnio urodzajnych czy nawet lekkich mineralnych.

Duże zapotrzebowanie na wodę w okresie wzrastania sprawia, że poziom wody gruntowej powinien być wysoki (w granicach ok. 40-60 cm).
Roślina ta korzeni się płytko dlatego muszą być spełnione dla niej odpowiednie wymagania. Konieczna jest przede wszystkim duża wilgotność gleby i dostateczna przewiewność jej górnej warstwy. Dobre warunki do wzrostu daje wysoka zawartość próchnicy w glebie.

Uprawa borówki na glebach słabych wymaga dostarczenia dodatkowych substancji organicznych i większych nakładów pieniężnych na nawadnianie. Jeśli gleby są żyzne i zwięzłe to wówczas należy je rozluźnić wykorzystując w tym celu np. trociny co ułatwi penetrację korzeni w glebie.
Teren przeznaczony pod plantację powinien być nasłoneczniony, osłonięty od wiatru i położony blisko źródła wody. Długotrwała susza w okresie wegetacji wpływa niekorzystnie na wzrost roślin, a także na plon w roku bieżącym i następnym. Wskazane jest nawadnianie plantacji.

Dokonując wyboru właściwego stanowiska powinno się wykluczyć zastoiska mrozowe oraz gleby o nieuregulowanych stosunkach wodnych. Niewłaściwe warunki glebowe doprowadzić mogą do słabszego wzrostu roślin oraz sprawić, że rośliny będą bardzo podatne na różne choroby i szkodniki. Zaleca się zatem wybrać miejsce z naturalnie kwaśną glebą i sprzyjającymi warunkami przyrodniczymi. Jeśli jest to niemożliwe, należy zminimalizować niekorzystny wpływ warunków środowiska.


Plantacja borówki amerykańskiej

PRZYGOTOWANIE GLEBY

Przed założeniem plantacji należy zbadać poziom wody gruntowej, zawartość próchnicy i składników mineralnych oraz określić pH gruntu, które powinno wynosić 3,8-4,8. Ważną czynnością przed posadzeniem roślin jest również wyniszczenie chwastów trwałych. Jeśli zachwaszczenie jest silne to należy zastosować herbicydy (np. Roundup), które krótko zalegają w glebie.
W odpowiednim podłożu istotna jest zawartość substancji organicznych. Aby ich nie zabrakło można przed sadzeniem do gleby dodać torf, trociny lub zmieloną korę, które wystarczy zmieszać z ziemią.


Szkółka borówki amerykańskiej

KRZEWY I ODMIANY

Zdrowe i wysokiej jakości rośliny pochodzące z wykwalifikowanej szkółki gwarantują czystość odmianową i większą odporność roślin na stres związany z zasadzeniem. Najbardziej wartościowe są dobrze wyrośnięte 2-3 letnie rośliny, ponieważ szybciej wchodzą w okres pełnego owocowania.
Uprawę borówki amerykańskiej zakłada się na wiele lat, stąd bardzo ważny jest wybór najlepszych jej odmian (odpowiednich do danych warunków). Na rynku dostępnych jest wiele odmian o różnorodnej wartości produkcyjnej i zróżnicowanej porze dojrzewania owoców. Przed założeniem swojej własnej plantacji należy szczegółowo poznać odmiany, które chcemy uprawiać (nie każda nadaje się na Polskie warunki klimatyczne). Niektóre odmiany borówki wysokiej wymagają krzyżowego zapylania i innych zabiegów co wpływa na lepsze plony.