606 144 660     kontakt@borowkowy-raj.pl

Język strony:
Borówkowy Raj

Borówka amerykańska – uprawa tej rośliny wymaga starannego przygotowania gleby, odpowiedniej pielęgnacji wzrastających krzewów oraz ochrony sadzonek przed takimi zagrożeniami, jak choroby wirusowe, zamieranie pędów czy sąsiedztwo chwastów. Uprawa borówki wysokiej ma charakter długookresowy, dlatego duże znaczenie będzie miało znalezienie odpowiedniego miejsca pod plantację. Najlepiej sprawdzą się gleby naturalnie kwaśne, wilgotne i przewiewne. Mając wieloletnie doświadczenie w uprawie i pielęgnacji borówki amerykańskiej, z przyjemnością udzielamy naszym Klientom informacji na temat sadzenia, nawadniania, nawożenia i ściółkowania krzewów. Każda odmiana wymaga nieco innego podejścia, dlatego początkujący plantatorzy mogą liczyć na naszą pomoc przy wyborze typu rośliny. Warto podkreślić, że sadzonki pochodzące z wykwalifikowanej szkółki, to pewność co do czystości odmianowej. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z niezbędnymi informacjami dotyczącymi uprawy borówki amerykańskiej.

Szkółka borówki amerykańskiej

Borówka wysoka może być uprawiana zarówno na torfowiskach wysokich jak i glebach średnio urodzajnych czy nawet lekkich mineralnych.

Duże zapotrzebowanie na wodę w okresie wzrastania sprawia, że poziom wody gruntowej powinien być wysoki (w granicach ok. 40-60 cm).


Plantacja borówki amerykańskiej

Przy sadzeniu ważne jest głębsze sadzenie roślin na odpowiednio przygotowanej glebie z dodatkiem torfu lub trocin.

Przy zbiorze ręcznym, zwłaszcza na małych plantacjach lub słabych glebach, zaleca się odstępy w rzędzie od 0,8 m do 1,0 m (między rzędami 2,5 m do 3,0 m).


Szkółka borówki amerykańskiej

Wyjątkowo istotne jest wykrywanie i usuwanie roślin z przejawami chorób wirusowych oraz z objawami zgorzeli i zamierania pędów.

Ze względu na długookresowy charakter uprawy borówki wysokiej, lustracje plantacji i usuwanie porażonych roślin tworzą niezbędne postępowanie warunkujące zachowanie zdrowotności roślin.